V několika minulých dnech jsme, my platící členové Společenstva, dostali do poštovních schránek další číslo Věstníku. Je v něm nemalá plocha věnována příběhu plastiky-sochy „Pocta hornictví“. Jistě většina z Vás tento příběh a diskuzi k němu sledovala na stránkách internetu. I předsednictvo našeho Společenstva se k danému problému vyjádřilo a svoje stanovisko zaslalo na místa, která byla účastna diskuze.
Zde náš dopis:
Vážení přátelé,
na internetových stránkách Novinky.cz jsme si 11. prosince 2013 se zájmem přečetli článek o umístění nové kované sochy „Pocta hornictví“ před budovou Magistrátu města Ostravy.
Podle našeho mínění je to socha svým pojetím a čistým kovářským provedením hodna zdobit tento významný, centrální prostor města, které má jako železné srdce republiky ke kovářství snad nejblíže.
Plně se ztotožňujeme s názorem paní Christiny Habermann von Hoch, že je to plastika unikátní. Z naší interní diskuse kovářského společenstva si dovolím citovat některé členy našeho Kovářského společenstva, např. pana J. Baťu:
„Práce je to bezesporu zajímavá. Ostrava má ve znaku koně, hornictví a železárny zase symbolizuje materiál, ze kterého je socha zhotovená.“ Nebo další: „Řemeslná zručnost tvůrců je velmi dobrá a je to kovařinu povznášející dílo.“
Víme, že každé kvalitní dílo vždy vzbuzuje emoce, a to jak kladné, tak i záporné. Tato kovaná plastika je moderní, dynamická a bezesporu odvážná, a po stránce kovářského řemesla je velmi zdařilá. Se zadáním pátého ročníku Sympozia prostorových forem Ostrava 2013 se pánové Ondřej Géla, Stanislav Holík, Jan Balner a Jan Braunš vyrovnali se ctí a právem si zasluhují nejvyšší uznání svých kolegů, uměleckých kovářů z Čech, Moravy i Slezska. Svou prací dokazují, že české kovářství bezesporu patří mezi absolutní špičku ve světě.
Zde je odpověď z Ostravy:
Je velice zajímavé sledovat rozporuplné reakce a emoce na toto téma. Je zajímavé vnímat názory laické veřejnosti a naopak i té odborné. Osobně si myslím, že je škoda každého díla nebo třeba i výsledku práce studentů na jakékoliv téma, které zůstane ukryto v ateliéru a nedostane se mu veřejné prezentace.
Ing. arch. Cyril Vltavský
hlavní architekt
Krátce po odeslání dopisu mě volal také ředitel umělecké školy AVE ART pan Prokop a děkoval za podporu a uznání.
Myslím, že i takováto vyjádření patří k naší činnosti a k získávání respektu a povědomí o našem Společenstvu.
Další věcí, která je ve Věstníku, je článek o kurzu „Grafické návrhy kovářských výrobků pomocí CAD programů“. Zúčastnil jsem se tohoto kurzu a mohu jej tedy hodnotit. Jsem, nebo lépe řečeno, byl jsem naprostým laikem a s kreslením v počítači neměl žádné zkušenosti. Po absolvování kurzu mohu využívat program CAD a kreslit v něm například obrobky, výpalky a návrhy bran, mříží a podobně. Už nemusím o to někoho žádat a platit mu za to. Ano, tento kurz byl velmi přínosný a po stránce lektorování dobře vedený.
Rád bych ještě zmínil našim členům, že tento kurz byl pro účastníky zcela ZDARMA. Věřím, že i tato finanční úspora každého řemeslníka v dnešní době potěší.
Jsou v nabídce ještě další kurzy s jinými tématy a pokud budou na stejné úrovni, budou opět velkým přínosem pro zúčastněné.
S pozdravem Ráz na ráz, Standa Sedlák